Papua New Guinea Colbran

Papua New Guinea Colbran Zoom

Papua New Guinea Colbran
angrešt, kaki, piniové oříšky

Papua New Guinea 250g

Bez daně: 206,52 Kč S daní: 237,50 Kč

Papua New Guinea 1000g

Bez daně: 826,09 Kč S daní: 950,00 Kč
+
-
+
-
NEBO

Papua New Guinea je u nás v nabídce již podruhé. Tato země má obrovský potenciál a nám se podařilo tento rok opět narazit na lot, který nás velmi zaujal.


Region: Tairora, Eastern Highlands


Farmář: Rodina Colbran


Zpracovatelský závod: Baroida estate


Nadmořská výška: 1800 – 2000 m.n.m


Odrůda: Arusha, Bourbon, Typica, Caturra


Zpracování: promytá metoda


Acidita: střední


Chuťový profil: angrešt, kaki, piniové oříšky

Doporučená příprava
na filtr
Popis produktu

Tairora

Káva pod tímto označením vznikla díky spojení rodinné firmy Baroida Estate a komunit žijících kolem ní. Firmu Baroida estate vlastní rodina Colbran. Leží v oblasti Eastern Highlinds, odkud jsme měli doposud ty nejlepší kávy z PNG.

Ben Colbran koupil Baroida Estate v šedesátých letech. Podařilo se mu to díky otevřenosti místní vlády, která se do oblasti snažila nalákat zahraniční investory a podpořit tak zemědělství. Baroida je nejenom statek a firma ale i zpracovatelská stanice. Farmáři, kteří pěstují kávu v okolí, tak můžou svoje kávové třešně přinést a nechat je zpracovat na Baroida. Rodina Colbran nabízí místním farmářům aktivní pomoc, pře financování a technickou podporu. To vše s cílem udržitelnosti a získaní nejvyšší kvality.

Kvalita

Tairora káva je označená systémem specifickým pro PNG. Má označení AX co znamená, že pochází ze zpracovatelské stanice a má velikost zrn, tzv. „screen size“ 15 – 16.

Papua New Guinea

Kdy přesně se káva do PNG dostala je diskutabilní. Víme ale, že produkce kávy v dvacátých letech vzrostla opravdu výrazně. Mnoho zpracovatelských stanic a farem bylo prodáno zahraničním investorům z Austrálie, Británie a Německa. Díky otevření trhu se poměrně rychle a efektivně rozvíjela infrastruktura a budování modernějších zpracovatelských stanic a suchých zpracovatelských závodů.

Od osmdesátých let však produkce kávy v PNG klesala. Jedním z důvodu byla defragmentace fungujících zpracovatelských závodu, která vedla ke vzniku mnoha menších kávových farem. Komplikace pak způsobovaly chybějící investice, upadající infrastruktura i ztráta vládní podpory. Káva se tak stala jenom prostředek pro finanční obnos a na kvalitu se zapomínalo. Komplikace často způsobují i rozličnosti a různorodé vztahy mezi místními kmeny, které kávu pěstují.

Posledních pár let jsme měli možnost pozorovat změnu. PNG začala postupně pěstovat díky decentralizovaným stanicím i velice zajímavé a kvalitní mikroloty. Představenstvo Coffee Industry Corporation Limited dnes klade důraz na kontrolu exportu kávy, kontrolu kvality a opětovnému získaní zahraničních investorů. 

 

 

 

 

Štítky produktu

Štítky oddělujte mezerou. Víceslovné uzavřete v apostrofech (').