Guatemala Bressani

Guatemala Bressani Zoom

Guatemala Bressani
kakao, maliny, lískový ořech

Guatemala Bressani 250g

Bez daně: 215,65 Kč S daní: 248,00 Kč

Guatemala Bressani 1000g

Bez daně: 860,87 Kč S daní: 990,00 Kč
+
-
+
-
NEBO

Příběh farmy San Jerónimo Miramar (SJM) je opravdu zajímavý. Kávu nakupujeme přes našeho partnera Coffee Bird v Anglii, sami jsou pěstitelé kávy a pomáhají několika dalším rodinám dostat kvalitní kávu do Evropy. Farmu SJM vlastní původem italská rodina Bressani. Tenhle lot je zpracovaný honey metodou, která mu dodává krásnou třešňovou sladkost a ovocnost po granátovém jablku, kterou doplňuje chuť kakaa.


Region: Atitlán


Farma, farmář: San Jerónimo Miramar, rodina Bressani


Nadmořská výška: 1500 - 1700 m.n.m


Odrůda: Catuai


Zpracování: honey metoda


Acidita: nízká


Chuťový profil: třešňový džem, kakao, granátové jablko


Doporučená příprava
na espresso
Popis produktu

Rodina Bressani, která farmu SJM vlastní, stojí i za dalším zajímavým projektem. Z upcyklovaného Denim materiálu vyrábí krásné kávové pytle, ve kterých v grain-pro sáčku leží i naše výběrová káva.

Pěstování kávy, péče o farmu, přírodu a půdu je vášní rodiny Bressani. Zajímavé je, že další důležitou aktivitou farmy je i produkce mléčných výrobků. Rodina prodávala kávu roky místním exportérům a dostávala peníze založené na tržní ceně (C-market). V roce 2014 se však začali věnovat výběrové kávě. Důvod byl smutnou realitou mnoha farmářů.. Exportéři jim nabídli devastačně nízké ceny za výkup kávy, které se odvíjeli od poklesu cen na trhu s komoditní kávou.

Giorgio přesvědčil svého otce, aby svoji kávu za tyto nízké ceny neprodal. Jeho sestra Gina, která tehdy studovala v USA, oslovila místní pražírnu se vzorkem kávy z jejich farmy. V pražírně jim káva velice chutnala a souhlasili, že ji od rodiny Bressani odkoupí. Aniž by o tom možná tušili, tohle byli jejich první kroky k výběrové kávě. Na farmě jsou z produkce mléka zvyklí na detailní zapisováni a pozorováni výsledků. Neustále se přizpůsobují přírodě, naslouchají ji a tohle aplikují i na produkci kávy.

Z Parmy do Patulul

Na přelomu století (rok 1880) se pan Bressani přestehoval z Itálie z města Parmy do USA za prací a lepším životem. Jeho žena, která čekala dítě, zůstala v Itálii. Když přišel, vyhledal jediného bankéře, který poskytoval půjčky imigrantům. Tento bankéř byl později zakladatelem „Bank of America“. Panu Bressanimu sice pomoci finančně nemohl, ale našel mu práci v Guatemale, kde stavěli tunely pro železnice. Tak se pan Bressani dostal do Guatemaly.

V roce 1940 začal Bressani spravovat farmu San Jerónimo Miramar, která ležela mezi Patulul a San Lucas Tolimán. Tehdy farmu vlastnil němec se židovským původem. Krátce na to však Guatemala vyhlásila válku Německu, vyvlastnila veškerou půdu němcům v Guatemale a vyhostila je zpátky do Německa nebo do internačních táborů v Texasu.

Majitel SJM oslovil Giorgiovho prapradeděčka, jestli by od něj farmu nekoupil. Ten odmítl, protože na koupi farmy neměl dostatek financí. Když však majitel farmy viděl, že sousední farma byla zabavena státem, oslovil Giorgovha prapradedečka znova a nabídl mu farmu přenechat ihned, když mu bude platit 5 let profitů plynoucích z produkce kávy na farmě. Pan Bressani nabídku přijal.

Aby měl pan Bressani nějaký příjem, koupil pár krav a prodával čerstvé mléko. V padesátých letech však američani darovali Guatemale inovaci: sušené mléko a většina farmářů musela svoje farmy zavřít. Naštěstí díky Bressaniho italskému původu, uměli jeho blízcí příbuzní vyrábět sýr a tak se mohla produkce mléka přetransformovat na výrobu sýru.

I když někdy produkce mléčných výrobků na farmě zastoupí produkci kávy, produkce kávy poskytuje práci až pro 500 rodin, a proto je důležité, produkovat kávu s profitem. Tyto rodiny jsou totiž na tomto příjmu závislé.

Zajímavosti

Farmu tvoří: 43% les, 40% káva, 12% pastviny pro krávy, 5% ubytování pro obvyvatele a z části produkce medu. Výhoda farmy je, že vlastní svoji vlastní zpracovatelskou stanici a stroje na finální odstranění pergamenu. Na farmě je místo na sušení na zemi, na betonu, ale i na vyvýšené posteli, kde se káva suší na síťovině ve vzduchu. No a nakonec se zde nachází jejich kvality kontrol laboratoř, kde společně degustují a hodnotí produkci svých káv.

Štítky produktu

Štítky oddělujte mezerou. Víceslovné uzavřete v apostrofech (').