Burundi Gahahe Zoom

Nový

Burundi Gahahe

Napište první recenzi tohoto produktu

Jestli máte rádi keňské kávy, určitě si zamilujete naši druhou Burundi. Burundi Gahahe je ovocná, sladká, komplexní káva, kterou doprovázejí rybízové chutě s jablečnou aciditou a čokoládovou dochutí. Producenti a farmáři si dali opravdu záležet na zpracování. Selekce defektů pod UV světlem snižuje výrazně jejich výskyt a zaručuje vysokou kvalitu této kávy a také její konzistenci.


Region: Kayanza


Zpracovatelský závod: Gahahe


Nadmořská výška: 1700 m.n.m


Odrůda: Bourbon


Zpracování: promytá metoda


Acidita: střední


Chuťový profil: červený rybíz, jablko, čokoláda

Název produktu Cena Množství
Burundi Gahahe 250g
Bez daně: 175,65 Kč S daní: 202,00 Kč
Burundi Gahahe 1000g
Bez daně: 700,87 Kč S daní: 806,00 Kč

Popis produktu

Detaily

Zpracovatelský závod Gahahe leží v provincii Kayanza. Nadmořská výška závodu a okolních farem se pohybuje kolem 1800 metrů nad mořem. V závodě Gahahe je zaregistrovaných 1771 producentů kávy (neboli farmářů), kteří každý pěstují průměrně kolem 240 kávovníků. Zpracovatelská stanice je vybavená 10 nádržemi na fermentaci, 2 nádržemi na namáčení třešní a polem se 180 stoly na sušení a 18 stoly na před-sušení.

V poslední době se klade velký důraz na odstranění tzv. bramborového defektu (častý defekt u káv z Burundi a Rwandy, při kterém už i jedno nakažené zrnko způsobuje v chuti kávy bramborovou příchuť). Obecně známým faktem je, že výskyt defektu lze výrazně snížit pouze pečlivou selekcí defektních zrn, a proto se na selekci soustředilo mnoho stanic v oblasti. Národní kávový institut spustil osvětu a doporučil farmářům před přinesením kávových třešní na zpracovatelskou stanici promývání a selektování třešní v řece. Na zpracovatelské stanici Gahahe dostanou farmáři za takto extra tříděné třešně zaplacené prémie.

Proces zpracování

Po ručním sběru třešní se ještě dodatečně vytřídí třešně od nedozrálých a přezrálých na sušících stolech. Třešně se namočí do vody a ty nejlehčí a tudíž nejméně kvalitní vyplavou na hladinu a dají se stranou na prodej jako levná, komoditní káva. Pak se z kávového zrna strojově odstraní dužina (na stroji Macnon pulper), a zrna se nechají odpočívat ve vodě 12 hodin. Zrna se pak postupně uvolňují do kanálů s vodou, kde se promývají. Ta nejtěžší a nejkvalitnější se dostanou na sušicí stoly někdy až po 24 hodinách ve vodě (od začátku procesu). Pak se do třídění pustí druhý tým, který kontroluje a vybírá defekty zrn v pergamenu. Následně se po pár hodinách zrna rozprostřou na africké postele, kde se suší kolem 20 dní. Zrna musí být rozprostřena v tenkých vrstvách, aby se sušila rovnoměrně a tak je k sušení potřeba hodně prostoru.

Po sušení jsou zrna přesunuta do suchého zpracovatelského závodu k odstranění pergamenu. Finální třídění zrn probíhá ve speciálních místnostech pod UV světlem, které ve tmě zesvětluje defektní (bramborová) zrna. Toto pečlivé třídění je důkazem několika vítězů Cup of Excellence.

Region

Kayanza je region produkující pravděpodobně nejlepší kávy z Burundi. Farmy mají vysokou nadmořskou výšku a půda je bohatá na minerály. Optimální podmínky na pěstování kávovníku však nejsou všechno. K dosažení nejkvalitnější kávy je nevyhnutelný zkušený a cílevĕdomý manažer zpracovatelské stanice. Ten dohlíží jak na ekonomickou, tak na vzdělávací stránku a spolupráci s farmáři a s producenty (lidmi, kteří zpracovávají kávu, kterou farmář přinese). Pomáhají farmářům přizpůsobit farmářské postupy danému místu a odrůdám, které pěstují a producentům dodávají a pomáhají zlepšovat technologický proces zpracování kávy.

Další informace

Další informace

certifikace Ne
farma Gahahe
metoda zpracování mokrá - promytá
nadm.výška 1700 m.n.m
plocha farmy *
botanická varieta bourbon
charakteristika Ne

Recenze

Napište vlastní recenzi

You're reviewing: Burundi Gahahe

Štítky produktu

Štítky produktu

Štítky oddělujte mezerou. Víceslovné uzavřete v apostrofech (').